Ramazan Çelik

Ramazan Çelik

Sizin gözünüzden Ramazan Çelik sizce kimdir?

Ben halk adamıyım.  Geçmişimizde neysek şimdide aynıyız. Bolu Gerede’de yetiştik, Bolu Gerede kültürünü sonuna kadar aldık. Bu günde İstanbul’a yerleşmek belki işimi kolaylaştırabilir ama ben Boluluyum ve çok sevdiğim Bolu Gerede’de yaşamaya devam ediyorum.

Halkımız aldı bizi bir yerlere getirdi. Gittiğimiz her yer de bizi bağrına basıyor. Halkımızın ilgi ve sevgisi bizim için ölçüdür. Gittiğimiz ortamlarda ilgi ve sevgi sürdüğü sürece doğru yoldayızdır demektir.

Ramazan Çelik müzik hayatına nasıl başladı?

Dediğimiz gibi Ramazan Çelik bir halk adamı. Ramazan Çelik müzik hayatına düğün sanatçısı olarak başladı. Ben müziği hayatımın her döneminde sevdim. İnsan sevdiği işi yapınca yorulmuyor.

Düğünlere çıkan Ramazan Çelik hangi heyecanı taşıyorsa, bugün Antalya’da bir konserde 25.000 ve  Vatan TV de milyonların karşısına çıkan Ramazan Çelik aynı heyecanı ve azmi taşıyor.

Bence insan işini sevmeli ve yaptığı işe saygı duymalı.

Ramazan Çelik şöhret olmadan neler yaşadı, nasıl hayata tutundu?

Ramazan Çelik mahalle aralarında düğün sanatçılığı yaptı yetmedi, Ramazan Çelik taksicilik yaptı yetmedi, Ramazan Çelik dericilik ile uğraştı yetmedi, Ramazan Çelik bakır nikelaj işi ile uğraştı yetmedi, çünkü hayat devam ediyor.

Kendinden ve ailesinden sorumlu her Türk erkeği gibi Ramazan Çelik de ekmeğinin peşinden koşmak zorundaydı ve bu günde ekmeğimizin peşinde koşmaya devam ediyor.

Ramazan Çelik in hayatında ne değişti de Son 3 yılda Onu bir üst lige taşıdı?

Son 3 yılda ne değişti dediğimizde tecrübe ve cesaret diyebiliriz. Genç yaşlarda mevcut imkanlarınız cesaretinizi biraz törpüleyebiliyor. Vatan TV ile programlara başlamadan önce tüm riskleri göze alarak cesaretimizi topladık ve azimle kararımızın ardında durduk.

Vatan TV çiftetelli programları başladı ve bizim daha büyük bir kesim tarafından tanınmamızı ve sevilmemizi sağladı. Halk bizi Vatan TV de görmek istediği sürece de orada olmayı istemeye devam edeceğiz.

Ramazan Çelik’in hayatında tanınmak neleri değiştirdi neleri korudu?

Tanınmamız ilk etapta bizim daha çok koşmamıza neden oldu. Halkın sevgisi ile daha çok organizasyona katılmaya başladık. Görüldüğümüz yerde fotoğraf çektirmek, imza almak gibi sevgi gösterileri arttı. Gittiğiniz ortamlarda sürekli bir ilgi ve gözlem altında oluyorsunuz. Ama bunlar da bize daha bir şevk ve güç kaynağı oluyor.

Ramazan Çelik özünde değişmedi. Yine halk adamıyız, yine ekmeğimizin peşindeyiz. Yine ailesinden sorumlu bir babayız. İlk başlarda halkın büyük ilgisi gurumuzu okşasa da çok kısa bir sürede kendimize döndük. Kişi neyse o.

Biz hala Gerede de yaşıyoruz. Geçmişimizle barışığız. Çünkü taksici, derici, bakırcı olarak, alın teri dökerek helalinden ekmeğinin peşinde koştuğum günleri hatırlamak bana gurur veriyor.

Ramazan Çelik’in oyunu dansı bazı kitlelerden büyük sevgi ve sempati alırken bazı kesimlerden de eleştiri alıyor. Sizin konuya bakışınız nedir?

Ben bu konuya konserlerimde değiniyorum aslında. Bizim kültürümüzde köçeklik var. Batı Karadeniz kültüründe var. Bizimde böyle bir yeteneğimiz var, halkımız da sevgisi ve konserlerde katılımı ile destek veriyor. Ben bunda bir kötülük görmüyorum.

Ramazan Çelik, geriye dönüp baktığında 20 sene önce hayal ederdim, şimdi ulaştığım dediğiniz başarı var mı?

Her insanın hayalleri vardır. Bence olmalı da. Yakın zamanda verebileceğimiz örnek var mı?

20 sene önceki yıllarda pek duyulmamış, sadece düğünlere çıkan bir sanatçısın, Mengen Festivaline gidince sahnedekilere bakar onların yerinde olmak isterdim. Bu sene oradaydım ve sahnede yine halkımız ile bu sevinci sonuna kadar yaşadım. Allahım nasip etti.

Ramazan Çelik iş ve aile hayatını ayırabiliyor mu?

Açıkçası iş ve aile hayatını ayrı görmüyorum. Bu günlere gelmemdeki en büyük güç ne diye sorsanız eşim derim. Her başarılı Türk erkeğinin arkasında eşinin olduğuna inanırım. Bu gün toplumda meşhur olan önce arabasını sonra eşini değiştirir diye bir söylem var. Biz de böyle bir şey olmaz. Bu gün Eşim ve ailem arkamdaki en büyük güçtür. Oğlum Harun da tüm çalışmalarımda sahnede yanımdadır.

Harun Çelik de babasının peşinden geliyor. Onun hakkındaki görüşlerinizi alalım.

Harun Çelik her şeyden önce Benim sahnede ve ailemde veliahtımdır.  Kendisi ile düet olsun, onu destekleyecek her adımda büyük bir gurur duyarak yer almaya çalışıyorum. Ben ona güveniyorum çok çalışıyor ve başarılı olacak.

Ramazan Çelik’in bundan sonraki hayatında neyin peşinde olacak?

Bence her insanın yaşamında öğreneceği ve gelişeceği alan vardır. Ben de kendimi nasıl daha fazla geliştirebilirimin arayışındayım. Şan dersleri almaya başladım. Mesleğimde büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Müzik büyük bir deniz. Ne kadar yol alırsak bizim için kazanç olur. Benim hayatımda oldum yok. Gelişme arayışı hayatımın sonuna kadar olacak.

EN İYİ ÇİFTE TELLİ ÖDÜLÜ

Röportajımızı tamamlarken söylemek istediğiniz son bir sözünüz var mı?

Son dönemde halkımızın desteği ödül ve plaketlerle taçlanmaya başladı. En iyi çiftetelli ödülü aldık. Beni buraya taşıyan tüm Bolu Halkına huzurunuzda bir kere daha teşekkür ederim.

 

Paylaş